::CMD::::CMD::
główna
komiks
forum
faq
sklep/bonus
linki


FAQ

Komiks

1. Czemu CMD?
CMD to skrót od "Co mówiłem, durniu?" chociaż geneza tej nazwy jest głębsza. Pierwotnie bohaterami komiksu miało być trzech facetów: Czarek, Marek i Darek - stąd skrót. Finalnie zamiast trzeciego durnia pojawiła się Lidka (tym lepiej) a ja czasem zastanawiam się, czy nazwa nie powinna brzmieć "Co mówiłam, durniu?".

2. Człowieku, grafika tragedia, lepiej nie umiesz?
Umiem, ale mi się nie chce. A nawet, jakby mi się chciało, to nie będzie to wiele lepiej. Tak czy owak, zrobienie jednego odcinka - wymyślenie gagu, szkic, narysowanie i wrzucenie do sieci - zajmuje kilka godzin. Mógłbym robić to lepiej, ale nie mam na to czasu.

3. Jak robisz odcinki?
W zasadzie prawie w całości elektronicznie. Prawie, bo pierwszy szkic najczęściej (w postaci zarysu i na sztukę wpisanych dialogów) robię długopisem w moim notatniku, jadąc gdzieś metrem. Stanowczo w autobusach szkicuje się dużo gorzej. Na tej podstawie przygotowuję potem szkic przy użyciu tabletu i obrabiam go w PhotoShopie - dodaję do obrysu tła, rastry i inne rzeczy. Tam też dodaję dymki dialogowe i całą resztę.

4. Dlaczego tak rzadko?
Bo mam życie.

5. Dlaczego w komiksie nie ma wyuzdanego seksu i nieskrępowanej przemocy?
Bo mnie to aż tak bardzo nie bawi. Są za to inne rzeczy, które mnie bawią. Nie mniej durne.

6. Dlaczego nie narysujesz gołej Lidki albo Liliany?
Bo Lidka to dama i nie zwykła świecić tyłkiem dla uciechy gawiedzi. Powstała jedna grafika Lidki z gołym tyłkiem, ale nie reklamuję jej jakoś publicznie. Niektórzy znaleźli, innym pomagać nie będę.
Lilka natomiast jest niepełnoletnia, i chociaż pojawia się czasem ubrana wyzywająco, tyłkiem świecić też nie będzie. Przynajmniej do osiemnastki, więc poczekacie sobie.

7. Czy naprawdę palisz skręty i jeździsz na wóżku? Czy popierasz ruchy gejowskie?
Stanowczo nie, ani pierwsze, ani drugie. Natomiast na pewno wolę dziewczynki. Nie mam nic przeciw ruchom gejowskim, o ile nie próbują nawracać mnie.

8. Czy przyjmujesz fanarty i gościnne odcinki?
Owszem. Nawet chętnie.

9. Czy rysujesz fanarty i gościnne odcinki?
Jak ktoś potrzebuje, ale nie gwarantuję spełnienia każdej prośby.

10. Czy jest możliwość dostać arty z komiksu, jakieś inne bonusy, wydruki, itp?
Jest :) Spotkania z czytelnikami już się zdarzały i zdarzać się będą. Nie odwiedzam jednak zbyt często konwentów, bo nie lubię fandomu i poza aglomeracją warszawską trudno na mnie liczyć. Za to jest sklep, jak ktoś coś chce i można w razie czego mailem zgłosić zapotrzebowanie (np. na specjalny T-shirt z konkretnym odcinkiem).

Postacie | Autor

CMD is hosted on ComicGenesis, a free webhosting and site automation service for webcomics.
Story, art and website copyright by Godai 2005-2006. All rights reserved!